Systemy detekcji stanów awaryjnych taboru z rodziny ASDEK na polskich torach

7 kwietnia 2021

Piętnaście systemów detekcji stanów awaryjnych taboru z rodziny ASDEK nowej generacji oddanych do eksploatacji oraz implementacja funkcji automatycznego terminala w kolejnych eksploatowanych urządzeniach dSAT. To wynik prac firmy voestalpine Signaling Poland w obszarze diagnostyki taboru na sieci PKP PLK S.A w ostatnim roku.

Dynamicznie rozwijająca się kolej oraz trwające modernizacje wielu linii kolejowych w Polsce idą w parze z podnoszeniem bezpieczeństwa i komfortu pasażerów oraz towarów. Jednym z ważnych elementów systemu kolejowego wpływających pozytywnie na te parametry są urządzenia dSAT. Poprzez całodobowy monitoring kół przejeżdżających wagonów i lokomotyw w sposób automatyczny i bezkontaktowy kontrolują one temperaturę łożysk i zestawów hamulcowych. Część urządzeń została również doposażona w funkcje, które zapobiegają wjechaniu niesprawnego lub przeładowanego taboru na kluczowe linie kolejowe w Polsce. Funkcja przeciążenia dynamicznego PD, umożliwia wykrywanie nadmiernych oddziaływań dynamicznych pojazdu na tor, natomiast funkcja obciążenia koła OK, pozwala na wykrywanie przekroczonych nacisków osi na tor.

W 2020 roku w ramach inwestycji wymieniono lub wybudowano nowe systemy ASDEK m.in. na linii kolejowej E20 w obszarze LCS Konin, linii nr 68 na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów oraz w ciągu linii E75 na odcinku Sadowne – Czyżew i na linii nr 14 odcinek Zduńska Wola – Łódź Kaliska. Aktualnie trwają zaawansowane prace i zabudowy nowych urządzeń na linii kolejowej nr 7 na odcinku Warszawa – Otwock - Dęblin – Lublin.

W najbliższym roku planowane są m.in. zabudowy urządzeń dSAT na linii kolejowej 351 Poznań -  Szczecin Dąbie oraz 271 Leszno – Kościan, gdzie oddanych do eksploatacji zostanie łącznie 9 nowych urządzeń.

Wieloletnie zaangażowanie firmy voestalpine Signaling Poland (wcześniej TENS) w rozwój detekcji stanów awaryjnych taboru oraz owocna współpraca z PKP PLK S.A. w tym zakresie istotnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa oraz zapobiegania uszkodzeniom elementów infrastruktury kolejowej jak i taboru.